Covid-19 Bilgilendirme

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsü tanımak, anlamak, anlamlandırmak ve başa çıkma stratejileri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz!

 

Koronavirüs pandemisinin etkileriyle baş etmede yararlı bulabileceğiniz bazı yararlı ipuçları, tavsiyeleri ve makalelerin ilgili web adresini sizler için bir araya getirdik.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedir?

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.


Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

Yeni Koronavirüs (Covid-19) ile baş etmede "F.A.C.E. C.O.V.I.D) yöntemi nedir?

Bugün Covid-19'a etkili bir şekilde nasıl cevap verebileceğimizi konuşacağız, zira şu anda bu yazıyı okuyorsanız süreci kriz olarak değil bir fırsat olarak gören bir birey olmak istediğinizi görüyoruz. Covid-19'u Kabul ve Kararlılık Terapisi bağlamında ele alacak ve "F.A.C.E C.O.V.I.D" pratik adımlarını kullanacağız. 

F- Focus on what’s in your control (Kontrolümüzde olan şeylere odaklanmak)

A = Acknowledge your thoughts & feelings (Düşüncelerimizi ve Duygularımızı kabul etmek)

C = Come back into your body (Vücudumuza geri dönmek)

E = Engage in what you’re doing (Ne yapıyorsanız, ona bağlanın)


C = Committed action [Kararlı(taahhüt edilen) aksiyon]

O = Opening up (Açılmak)

V = Values (Değerler)

I = Identify resources (Kaynakları tanımla)

D = Disinfect & distance ( Dezenfekte & Sosyal mesafe)

1.F- Focus on what’s in your control (Kontrolümüzde olan şeylere odaklanmak)

Corona krizi bizi birçok farklı şekilde etkileyebilmektedir, bunlar: fiziksel, duygusal, ekonomik, sosyal ve psikolojik olabilir. Hepimiz yaygın ciddi hastalığın gerçek zorlukları ve sağlık sistemlerinin bununla başa çıkamaması, sosyal ve toplumsal bozulmalar, alışılmadık kişilerarası ilişkiler, aile dinamikleri, ekonomik ve finansal problemler, yaşamın birçok yönündeki engellerle ve farklılıklarla uğraşıyoruz (veya yakında uğraşayacağız)… Bu listeyi uzatmak mümkündür.

 

Yaşamın herhangi bir noktasında krizle karşı karşıya kaldığımızda korku ve endişe kaçınılmazdır; tehlike ve belirsizlikle beslenmiş krizlere verdiğimiz tepkilerimiz normaldir. Kontrolümüz dışında olan her türlü şey hakkında endişe duymak ve umutsuzluğa kapılmak çok kolay ve bu tür durumlar her ne kadar doğal olursa olsun birçok farklı boyutu bulunmaktadır. Bu boyutlar beraberinde avantajları getirdiği gibi dezavantajları da getirmektedir. Bilmemiz gerekir ki kontrolümüzde olmayan şeylere ne kadar çok odaklanırsak, o kadar umutsuz ve/ya endişeli oluruz. Dolayısıyla, herhangi bir kriz türünde herkesin yapabileceği en yararlı şey kontrolünüzde olanlara odaklanmaktır.

Hepimizin hem fikir olduğu konular -gelecekte ne olacağını kontrol edememek- vardır. Örneğin, Corona virüsünün kendisini, dünya ekonomisini ya da bulunduğunuz bölgedeki hükümetin bu korkunç karışıklığı nasıl yönetebileceğini kontrol edemezsiniz. Bunun beraberinde oluşan duygu ve düşüncelerinizi de kontrol edemeyebilirsiniz ancak tüm bu doğal korkuyu ve endişeyi ortadan kaldırabilir ve "burada ve şimdi" ne yapacağınızı kontrol edebilirsiniz. Bu çok önemli zira "burada ve şimdi" ne yapacağınızı kontrol edebildiğinizde duygu ve düşüncelerinizi de kontrol edebilirsiniz.

"Burada ve şimdi" yaptığınız şey, kendinizin yanı sıra sizinle birlikte yaşayanlar için büyük bir farkındalık yaratabilirsiniz.. Gerçek şu ki, hepimiz davranışlarımız, düşüncelerimiz ve hislerimiz üzerinde yaptığımızdan çok daha fazlasını yapabilecek güce ve beceriye sahibiz. Devam eden bir krizde(covid-19) hepimiz “duygusal fırtınalar” deneyimleyeceğiz: iç dünyamızda dönen düşünceler ve vücudumuzun deneyimlediği acı verici duygular gibi... Eğer içimizde yaşadığımız fırtınalardan uzaklaşırsak, yapabileceğimiz etkili bir şey olmayabilir; bu yüzden, içimizdeki fırtınayla başa çıkmalı ve kontrol etmeliyiz. Özetle, bu krize etkili bir şekilde yanıt vermek için - burada ve şimdi - davranışımızı kontrol altına alabiliriz. Bu hem iç dünyamızı(düşüncelerimiz ve hislerimiz) hem de dış dünyamızı(karşılaştığımız tüm gerçek sorunlar) ele almayı içerir. 

2. A = Acknowledge your thoughts & feelings (Düşüncelerimizi ve Duygularımızı kabul etmek)

İlk olarak iç dünyanızda 'neyin ortaya çıktığını' anlamaya çalışın: düşünceler, duygular, duygular, anılar, duyum, dürtüler gibi... İç dünyanızda neler olup bittiğini gözlemleyerek meraklı bir bilim insanının duruşunu alın. Bunu yaparken, çoğu zaman bunu kelimelere dökmek ve sesli söylemek zor olabilir ancak kendinize sessizce 'kaygımı fark ediyorum, işte keder, endişeleniyorum, üzülüyorum ve/ya hastalanabilirim" gibi belirtici ve somut ifadeleri kurabilirsiniz; düşüncelerinizi ve duygularınızı kabul etmeye devam ederken, aynı zamanda vücudunuza geri dönmeye başlayabilirsiniz.

3. C = Come back into your body (Vücudumuza geri dönmek) 

Bedenine yönelmek ve/ya bağlanmak; bunu yapmak için birçok farklı yol var, sizler kendiniz için en iyi yolu bulun. Aşağıdakilerin bir kısmını ve/ya tümünü deneyebilir ya da kendi yöntemlerinizi bulabilirsiniz:

Ayaklarınızı yavaşça yere bastırın,

Sırt ve omurganızı yavaşça düzeltin; eğer oturuyorsanız, sandalyenizde dik ve öne doğru oturun,

Parmak uçlarınızı yavaşça birbirine bastırın,

Omuzlarınızı silkerek kollarınızı veya boynunuzu yavaşça gerdirin,

Yavaş nefes alıp vermeye başlayın ve bunu tekrarlayın.

Unutmayın, vücudunuza yönelirken iç dünyanızda olanlardan uzaklaşmaya, kaçmaya veya dikkatinizi dağıtmaya çalışmıyorsunuz tam aksine amaç düşüncelerinizin ve duygularınızın farkında kalmak ve varlıklarını kabul etmeye devam etmek... Vücudunuzla bağlantıda kalmak ve aktif olarak hareket ettirmeyi amaçlıyoruz, peki neden? ...duygularınızı kontrol edememe ihtimali vardır, eğer fiziksel eylemlerini mümkün olduğunca kontrol edebilirseniz, duygu ve düşüncelerinize yönelmek daha kolay olacaktır. 

4. E = Engage in what you’re doing [Yaptığınız şeye girişin(meşgul olun)]

Nerede olduğunuzu bilin ve dikkatinizi yaptığınız aktiviteye odaklayın. Bunu yapmak için size uygun yolu bulun ve/ya aşağıdaki önerilerin bir kısmını ve/ya tamamını deneyebilir ya da kendi yöntemlerinizi bulabilirsiniz:

Odanın etrafına bakın ve görebileceğiniz 5 şeye odaklanın,

Duyabileceğiniz 3 veya 4 şeye dikkat edin,

Burnunuzda ve ağzınızda neler koklayabileceğinize, tatabileceğinize veya hissedebileceğinize dikkat edin,

Ne yaptığınızı bilin,

Elinizdeki göreve veya aktiviteye tüm dikkatinizi vererek davranışlara(eyleme) son verin.

İdeal olarak, 2-3 dakikalık bir egzersize dönüştürmek için ACE(2-3-4) döngüsünü yavaşça 3 veya 4 kez uygulayın. Lütfen ACE(2-3-4)'nin A'sını atlamayın; mevcut düşünceleri ve duyguları, özellikle de zor ya da rahatsız olduklarını kabul etmeye devam etmek çok önemlidir. A(düşünceleri ve duyguları kontrol etmek)'yı atlarsanız; bu alıştırma bir oyalama tekniğine dönüşecektir.

5. C = Committed action [Kararlı(taahhüt edilen) aksiyon]

Kararlı aksiyon, temel değerleriniz tarafından yönlendirilen etkili aksiyon anlamına gelir; aldığınız aksiyon, sizin için gerçekten önemli olduğu için; zor düşünce ve hisler getirse bile aldığınız eylemi üstlenmeye devam edersiniz... ACE(2-3-4) pratik adımları kullandığınızda, eylemleriniz üzerinde çok fazla kontrole sahip olacaksınız(bu gerçekten önemli olan şeyleri yapmayı kolaylaştırır).

"Evde çok fazla zaman geçiren biri olarak zamanı en etkili kullanmanın yolları nelerdir?" sorusuna yanıt aramalıyız; formda kalmak, sağlıklı yiyecekler pişirmek, kendiniz veya başkaları için sorumluluk almak ve fiziksel egzersiz gibi yanıtlara ulaşabilirsiniz. Gün boyunca kendinize 'şu anda ve burada ne yapabilirim" sorusunu sormaya devam edin ve yanıt bulduğunuzda her ne kadar küçük olursa olsun onu gerçekleştirin ve tam katılım sağlayın. 

6. O = Opening up (Açılmak)

Açılmak, zor duygulara yer açmak ve/ya kendinize iyi davranmak demektir. Bu kriz geliştikçe zorlayıcı duygular ortaya çıkmaya devam eder: korku, endişe, öfke, üzüntü, suçluluk, yalnızlık, hayal kırıklığı, karışık duygular... Duyguların ortaya çıkmasını engelleyemeyiz, bunlar normal tepkilerdir ama onlara yer açabiliriz: normal olduklarını kabul etmek, orada olmalarına izin vermek (acı verseler bile) ve kendimize nazik davranmak gibi...

Unutmayın, bu krizle iyi başa çıkmak istiyorsanız, özellikle de görevli rolünüz varsa öz-şefkat çok önemlidir. Daha önce bir uçakta uçtuysanız, şu mesajı duymuşsunuzdur: "acil bir durumda, başkalarına yardım etmeden önce kendi oksijen maskenizi takın", işte buradaki öz-şefkat kendi oksijen maskenizdir; eğer başkalarına bakmanız gerekiyorsa, kendinize iyi bakmanız ve davranmanız gerekmektedir.

7. V = Values (Değerler)

Her bir bireyin değeri(sevgi, saygı, mizah, sabır, cesaret, dürüstlük, şefkat, açıklık, nezaket vb. şeklinde çoğaltabiliriz) farklı olabilir ve bu gayet normaldir. Bu değerleri yaşamınızın bir parçası yapmanın yollarını bulmalıyız, onların kararlı aksiyonlarımızı(5) yönlendirmelerine ve motive etmelerine izin verebiliriz. Tabii, bu kriz ilerledikçe hayatınızda her türlü engel olacaktır; ulaşamayacağınız hedefler, yapamayacağınız şeyler, basit çözümü olmayan sorunlar gibi... Ancak, tüm bu zorluklar karşısında bile değerlerimizi birçok farklı şekilde yaşayabiliriz. Özellikle öz-şefkat değerlerimize özen gösterelim.

 

Bu süreçte kendinizi tatmin edebileceğiniz kibar ve sevecen yollar nelerdir?, Kendinize söyleyebileceğiniz hoş kelimeler, kendiniz için yapabileceğiniz güzel işler nelerdir?, Acı çeken diğer insanlara nasıl davranabileceğinizin nazik yolları nelerdir?, Topluluğunuzun refahına katkıda bulunmanın en etkili yolları nelerdir?, Gelecek yıllarda geri dönüp yaptıklarınızla(tepkilerinizle) gurur duymanızı sağlayacak ne söyleyebilir ve yapabilirsiniz? gibi soruları gözden geçirebilirsiniz. Kararlı aksiyonlarınıza temel değerleriniz rehberlik etmelidir: bu kriz karşısında neyi savunmak istiyorsun?, Bunu yaparken nasıl bir insan olmak istiyorsun?, Kendinize ve başkalarına nasıl davranmak istiyorsunuz?..

8. I = Identify resources (Kaynakları tanımla)

Yardımlar, destekler ve tavsiyeleriniz için kaynakları belirleyin ve buna arkadaşlarınızı, ailenizi, komşularınızı, sağlık profesyonellerini, acil servisleri dahil edin. Gerekirse psikolojik yardım da dahil olmak üzere acil yardım hattı telefon numaralarını bildiğinizden emin olun. Ayrıca sosyal ağlarınıza da ulaşın ve başkalarına destek sunabiliyorsanız, onlara bildirin; tıpkı sizin için olduğu gibi diğer insanlar için de bir kaynak olabilirsiniz. Bu sürecin çok önemli bir yönü, krizle ilgili güncellemeler için güvenilir ve sağlam bir bilgi kaynağı ve buna yanıt verme kılavuzları bulmaktır. Dünya Sağlık Örgütü web sitesi bu tür bilgiler için güvenilir bir kaynaktır. Ayrıca yaşadığınız ülkenin sağlık bakanlığının web sitesini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 

9. D = Disinfect & distance ( Dezenfekte & Sosyal mesafe)

Bunu zaten bildiğinizden eminiz, ancak tekrar etmeye değer bir bilgidir: ellerinizi düzenli olarak dezenfekte edin ve topluluğunuzun daha iyi olması için gerçekçi bir şekilde, mümkün olduğunca sosyal mesafe uygulayın. Unutmayın, fiziksel mesafeden basediyoruz, duygusal mesafeden değil.

ÖZETLE DÜNYADAKİ SORUNLAR BİRİKTİKÇE VE İÇİNİZDEKİ DUYGUSAL FIRTINALAR ÖFKELENDİKÇE, TEKRARDAN "F.A.C.E C.O.V.I.D" ADIMLARINI TAKİP EDİN. PROFESYONEL BİR DESTEK ALMANIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDE "PSİKOLOG LONDRA TERAPİ PLATFORMU"NDAN YARDIM İSTEYEBİLİRSİNİZ. UNUTMAYIN, ÖN GÖRÜŞME ÜCRETSİZ!

Yeni Koronavirüsle (Covid-19) ilgili yararlı bilgileri nereden bulabilirim?

Sürekli anlamlandırmaya çalıştığımız ve gün geçtikte güncellenen COVID-19 için aşağıdaki web adreslerini ziyaret edebilirsiniz...