• Psikolog Londra

Online terapiye başlamalı mıyım?

Birçok yetişkin, genç ve çift uygunluk, rahatlık ve satın alınabilirlik açısından bir terapistle online olarak konuşmayı onlar için en iyi seçenek olarak görür. Birçok terapist artık online görüntülü görüşme yoluyla seanslar sunuyor ve özellikle online terapi sağlamakla ilgili kurslar aldılar. World Journal of Psychiatry tarafından yayınlanan çalışmaların yakın zamanda gözden geçirilmesi, görüntülü sohbet yoluyla online danışmanlık alan hastaların 'yüksek düzeyde memnuniyet' bildirdiklerini buldu.

Peki, artıları ve eksileri nelerdir?

Artıları:

 • Daha çok seçenek

Kendinizi belirli bir yerde bulunan terapistlerle sınırlamak yerine, Birleşik Krallık'ta ve küresel olarak online bağlantı kurabileceğiniz onlarca terapist vardır. Bu, yüz yüze görüşebileceğiniz kadar yakın terapist yoksa, yine de online profesyonel yardıma erişebileceğiniz anlamına gelir. Bir terapistle online konuşma fırsatı, aynı zamanda, danışmanlar ve psikologlarla sınırlı kalmak yerine, istediğiniz belirli yaklaşım veya konuşmak istediğiniz konu konusunda uzmanlaşmış bir terapisti daha iyi bulabileceğiniz anlamına gelir.

 • Etkili

Birçoğu online danışmanlık konusunda şüpheci olsa da, The World Journal of Psychiatry tarafından yapılan bir incelemede ve Kanada Tıp Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada 'yüksek düzeyde memnuniyet' bildiren hastalar da dahil olmak üzere faydalarını savunan çalışmalar yayınlanmıştır.  

 • Rahatlık ve esneklik

Online terapi, terapi ofislerine gidip gelmeye ihtiyaç olmadan oturduğu yerde terapiye katılabilme fırsatı sunar. İster iş için sık sık seyahat edin, ister evden çıkmanızı zorlaştıran hastalıklardan muzdarip olun, özel, sessiz bir alanınız ve internet bağlantınız olması koşuluyla terapistinizi görebilirsiniz.

 • Gizlilik

Küçük bir kasabada veya mahallede yaşıyorsanız, terapi seansınızın dışında terapistinizle karşılaşacağınızdan veya diğer tanıdıklarınız aracılığıyla terapistinize bağlanabileceğinizden endişelenebilirsiniz. Bu durumda, farklı bir yerde yaşayan bir terapistle online bir danışma seansı planlamak size daha fazla huzur verebilir.

 • Çift lokasyonlu ilişki danışmanlığı

Geçici veya kalıcı olarak farklı yerlerde yaşıyorsanız, online ilişki danışmanlığı siz ve eşiniz veya diğer aile üyeleri için bir seçenek olabilir. Bu şekilde, online olarak birlikte grup veya çift ilişki danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz, aksi takdirde bu mümkün olmazdı.


Dezavantajları:

 • Sözsüz iletişim

Video ile çevrimiçi bir danışmanlık sohbeti, hem terapistin hem de hastanın birbirlerini görebileceği ve duyabileceği anlamına gelirken, e-posta ve metin mesajı gibi diğer çevrimiçi danışmanlık yöntemleri yalnızca yazılı iletişime dayanır. Beden dili, yüz ifadeleri ve birinin kullandığı ses tonu gibi ince ipuçları, herhangi bir durumda birinin söylediği şeyin anlamını anlamamıza yardımcı olabilir. Bu iletişim unsurları yalnızca kelimelerle kaybolur. 

Bu nedenle bazıları, web kamerası aracılığıyla çevrimiçi danışmanlığın hem terapistler hem de danışanların birbirlerini anlamaları için daha yararlı olabileceğini savunuyor. Sözlü olmayan iletişim aynı zamanda terapistlerin hastalarını daha derinlemesine dinlemelerine, hastalarının nasıl hissettiğine dair daha fazla fikir edinmelerine ve dolayısıyla onlarla en iyi nasıl çalışacaklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çevrimiçi danışmanlığın, yüz yüze danışmanlık kadar etkili olduğunu bulan çok sayıda araştırma çalışması vardır.

 • Güvenlik

Kullanılan online danışmanlık hizmetine bağlı olarak, ortak bir endişe, gizliliğin güvenlik ihlalleri tarafından tehlikeye atılıp atılamayacağıdır.  Google Duo , Whatsapp ve Facetime standart olarak uçtan uca şifreleme sunar. Skype şifreleme sunar ancak özel konuşmaları etkinleştirmediyseniz (şu anda yalnızca ses) uçtan uca değildir.

 • Teknoloji

Zayıf internet bağlantıları terapi seanslarını bozabilir ve kritik bir zamanda bağlantı veya güç kesintisi çok sinir bozucu olabilir. Online danışmanlığa başlamadan ve bağlandığınız yazılımın cihazınızda çalıştığından emin olmadan önce bağlantınızın doğru standartta olup olmadığını her zaman kontrol etmeye değer. Teknolojinin seansınızı etkilediği durumlarda, sizin ve terapistinizin bir yedek planınız olması faydalı olabilir.

 • Terapist nitelikleri

Bazı çevrimiçi danışmanlık hizmetleri, üyelerinin nitelikleri veya eğitimleri konusunda şeffaf olmayabilir. Yüz yüze bir terapist, danışman veya psikolog olarak uygun deneyime sahip olduğuna ve aynı mesleki eğitim niteliğine sahip olduğuna inandığınız bir terapisti seçmeniz önemlidir. Psikolog Londra Terapi Platformu'ndaki online terapistler, hizmete katılmadan önce incelenir ve üyelikleri kontrol edilir, böylece kullanıcılar, seçtikleri herhangi bir online terapistin profesyonel olup olmadığını kontrol edebilir.

Recent Posts

See All

Bir terapi seansında ne olur?

Günümüzde sunulan birçok terapi türü var. Her biri kendi perspektifinde veya kullandığı tekniklerle biraz farklı olabilir. Genel olarak, bir konuşma terapisi seansı, endişelerinizi ileri düzey dinleme

 • Black Instagram Icon
 • Black Facebook Icon
 • Black YouTube Icon

© 2020 by Psikolog Londra Terapi Platformu

Ödeme Yöntemleri

Psikolog Londra - iyzico ödeme
0