Sıkça Sorulan Sorular

"Psikolog Londra Onaylı" ne demek?


Psikolog Londra Terapi Platformunda bulunan terapistlerimiz: akredite edilmiş meslek kuruluşlarında kayıtlı ve/ya ilgili eğitimlerini alan, meslek etiği kapsamında terapi süreçlerinde gizlilik ilkesine uyan, İngiltere'den hizmet veren terapistler için meslek sigortalarını yaptıran bireylerdir. Terapistlerimiz, yukarıdaki gereklilikleri yerine getirmeyi taahhüt etmiş uzmanlardır.
Psikolog ile görüştüklerimiz gizli kalır mı?


“Gizlilik” psikoloji ve psikiyatri uzmanlarının en önemli mesleki ilkelerindendir. Terapi seansında danışanın anlattığı hiçbir bilgi bir başkasına anlatılmaz. Bu kişi danışanın yakını, eşi ya da ailesi olsa da durum değişmez. Bazı durumlarda aile üyeleri danışanın terapi sürecinin gidişatı hakkında bilgilendirilir ancak bu bilgilendirmede terapi seanslarının içeriği asla paylaşılmaz. Ayrıca terapistiniz sizden izin almadan ses ya da video kaydı yapamaz. Psikoloğunuz ancak şu üç durumda bu kuralı bilginiz dahilinde ihlal edebilir. 1) Kendinize zarar verecek ciddi, ayrıntılı bir planınız varsa ve psikoloğunuz bunu yapmak üzere olduğunuzu düşünüyorsa 2) Bir başkasına zarar verecek ciddi, ayrıntılı bir planınız varsa ve psikoloğunuz bunu yapmak üzere olduğunuzu düşünüyorsa 3) Süregiden ensest (aile içi cinsel ilişki) olgusu varsa Bu üç durumda psikoloğunuz sadece ilgili kişileri bilgilendirmekle yükümlüdür.
Terapist ücretlerinin değişken olmasının nedeni nedir?


Özel merkezlerinde çalışmalar yürüten terapistler için bir ücretlendirme yönetmeliği İngiltere’de bulunmamaktadır. Bu da her terapistin birbirinden çok farklı fiyatlarla hizmet vermesine fırsat vermektedir. Terapistin eğitimlerinden tutun verdiği hizmet çeşidine, ünvanına, popülerliğine kadar herşey seans ücretine yansımaktadır. Ama bu her zaman iyi terapistin seans ücretinin daha fazla olması gerektiği anlamına gelmez. Her iyi terapistin sizin için en iyisi olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Başkasının tavsiyeleriyle hareket etmek yerine konuyla ilgili bilinçlenmek ve probleminizde birlikte yolculuğa çıkacağınız terapisti belli kriterlere göre seçmek sizler için daha anlamlı sonuçlar doğuracaktır.
Yüz Yüze görüşme nedir?


Bire bir görüşme, kişinin yaşadığı çeşitli psikolojik sıkıntılarla ilgili ya da danışmanlık almak istediği konularla ilgili bir psikoterapistle birlikte bir terapi odasında görüşme yapmasıdır.
Online görüşme nedir?


Online terapi; günümüzün yoğun iş temposundan dolayı psikolojik yardım almak için zaman bulamayanlar, yaşanan ani değişimler karşısında çaresiz kalıp hemen bir uzmanla görüşmek isteyenler, yaşadığı yerde psikolog bulamayanlar, yüzyüze terapiyi tercih etmeyenler ve yurtdışında yaşayıp dil sorunu nedeniyle terapiye katılamayan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemidir.
Hangi noktada psikolojik desteğe başvurmalıyım?


Hayatınızda tekrar ettiğini fark ettiğiniz, bir süre denediğiniz halde çözüm bulamadığınız sorunlar yaşadığınızda, bu sorunlar günlük yaşamdaki iş ve ilişkilerinizi olumsuz yönde etkilediğinde ya da duygu durumunuzdaki olumsuz değişimler uzun sürdüğünde bir psikoloğa gitmenizde fayda vardır. Ayrıca terapiste gitmek için çok büyük bir probleminizin olması gerekmez: - Sadece probleminizle baş etmekte zorlanıyorsanız veya mutsuz hissediyorsanız da terapiye başlayabilirsiniz, - Hayat kalitenizin istediğiniz gibi olmadığını düşünüyorsanız, - Uzun süredir çaresiz ve mutsuz hissediyorsanız, - Gündelik işlerinize ve iş/okul hayatınızın gerektirdiklerine konsantre olamıyorsanız, - Kaygılar içindeyseniz, en kötü şeylerin başınıza geleceğini düşünüyorsanız, - Bağımlılıklarınız veya öfkeli, agresif davranışlarınız size veya başkalarına zarar veriyorsa, psikoterapi size yardımcı olacaktır.
Psikoterapi mi almalıyım yoksa ilaç mı kullanmalıyım?


Bazı sorunlar sadece ilaç yoluyla çözülebilirken, bazılarının çözümü hem ilaç hem psikoterapi gerektirir. Bazen ise yalnızca psikoterapi desteği yeterlidir. Buna kişinin kendisinin karar vermesinden ziyade bir uzmana danışması daha uygun olacaktır. Psikologlar ve psikiyatristler birbirine bağlı çalışır. Herhangi birine başvurduğunuzda gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.
Uzmanımı nasıl seçmeliyim?


Öncelikle psikoloğunuzun eğitim geçmişini incelemelisiniz. Lisans, yani üniversite eğitiminin ruh sağlığı alanına olduğuna bakabilirsiniz. Sonrasında da terapi eğitimi almış olmasını göz önünde bulundurun. Klinik psikoloji alanındaki “yüksek lisans” ve “doktora” temel terapi eğitimi niteliğindedir. Bunun yanı sıra çeşitli özel terapi eğitimleriyle mesleklerine devam eden psikologlar da bulunmaktadır. Tüm bu faktörlere dikkat ettikten sonra sizin için en uygun psikoloğun kim olacağını belirleyecek en önemli şey, psikoloğunuzla kurduğunuz ilişkinin niteliğidir.
Terapi türleri nelerdir?


Psikolojik rahatsızlıklarla mücade ederken başvurulan terapi yöntemleri vardır. Her terapi yönteminin içinde bulunduğunuz duruma göre sağladığı avantajlar farklıdır. Bilişsel-davranışçı terapi, bütüncül terapi, varoluşçu terapiler, oyun terapisi, psikodinamik terapiler, EMDR terapisi, grup terapisi gibi onlarca terapi türü vardır. Psikologlar bu terapi eğitimlerini aldıktan ve süpervizyonlarını tamamladıktan sonra psikoterapist ünvanını kullanabilirler. Genelde bir terapist bir veya birkaç terapi türünde çalışmalarını sürdürür. Sizler için uygun terapist ve terapi türleri için destek almak isterseniz danışan temsilcimize iletişim kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz.
Terapiler ne kadar sürer?


Terapistinizle ön görüşmeyi gerçekleştirdiğinizde Terapistiniz size ortalama seans süreleri ve sıklığını söyleyecektir. Bu süreyi belirleyen bazı etkenler vardır: sorunun veya rahatsızlığın türüne, bireyin öyküsü ve özelliklerine, hedeflerine, bireyin hayatında olup bitenlere ve terapide gelişme gösterme hızına bağlı olarak bu süre değişebilir. Bazı kişiler, özellikle de iyi tanımlanmış tek bir sorun üzerinde çalışıyorlarsa ve yardım almaya karar vermeden önce çok beklememişlerse birkaç seansta terapinin yararını görürler. Bazı kişilerin terapi süresi ise daha uzun sürebilir. Kilit nokta, bireyin kendi ile farkındalığını kazandığı zamana kadar terapiye devam etmesidir.
Londra'da Türk doktor var mı?


Evet, Londra ve diğer bölgelerde hizmet veren birçok doktor vardır. Aşağıda sizlere kolaylık olması için hizmet veren doktorları listeleyeceğiz, aşağıda listenen doktorlarla herhangi bir anlaşmamız bulunmamaktadır ve tamamen sizlere yardımcı olmak için derledik:

  • Doctors 4 You - N22 5DJ - 07425963909
  • Doktor Teoman Sırrı - N15 3TA - 02088094414
  • Doktor Tahsin Bilginer - N4 1AS - 02083409586
  • Doktor Orhan Eskici - N4 1DU - 02088024855
  • Doktor Cahit Berk - N8 0HR - 02083485466
  • Doktor İsa Özburun - N8 0NA - 07877435393
  • Doktor Erdinç Havutçu (Sünnetçi) - N13 4DR - 02088822582

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon

© 2020 by Psikolog Londra Terapi Platformu

Ödeme Yöntemleri

Psikolog Londra - iyzico ödeme
0