top of page

İrem Özkol

Uzman Çocuk ve Ergen Psikologu

İrem Özkol

Fiyat bilgisi için lütfen iletişime geçiniz.

Merhaba, ben İrem Özkol. Psikolojik danışmanlık ve terapi alanında yalnızca uzman bir psikolog değil, aynı zamanda bu alanda gerçek bir tutkuyla hizmet veren bir kişiyim. Eğitim yolculuğum İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden Onur Derecesi ile mezun olarak başladı. Ardından, uluslararası prestijli Anglia Ruskin Üniversitesi'nde Klinik Çocuk Psikolojisi yüksek lisans programını tamamladım.

Kariyerime İstanbul'da özel bir okulda Psikolojik Danışman olarak başladım ve bu süre zarfında çocuk ve ergen psikoterapisi konusunda derinlemesine uzmanlık kazandım. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Oyun Terapisi gibi etkili yöntemlerle seanslarımı yönetiyorum.

Fakat benim en büyük farkım, aile dinamiklerini ve bireyin gelecekteki yaşantısını şekillendirecek bakım verenle olan bağın önemini kavramış olmam. Bu derin anlayış, yüksek lisans tez projemde "Bağlanma Biçimleri ve İlerleyen Yaşantıdaki Kişilerarası Boşluk" üzerine kapsamlı bir araştırma yapmama yol gösterdi.
Etik ve profesyonellik, benim için sadece bir gereklilik değil, aynı zamanda bir taahhüt. Bu nedenle İngiliz Psikologlar Derneği ve İngiliz Danışmanlık ve Psikoterapi Derneği'nin aktif bir üyesiyim. 7 yıllık mesleki deneyimim ve derinlemesine uzmanlığım ile siz ve ailenizin yaşam yolculuğunda daha sağlıklı, daha mutlu adımlar atmanız için buradayım. Sizlere hizmet etmek benim için sadece bir iş değil, aynı zamanda büyük bir onurdur.
Saygılarımla,
İrem Özkol
Uzman Psikolog (B.A, MSc, MBPsS, MBACP)


Hello, I am İrem Özkol. I'm not just a Psychologist with over seven years of experience in psychological counseling and therapy; I am someone who serves in this field with genuine passion. My educational journey commenced with graduating with honors from Yeditepe University in Istanbul, majoring in Guidance and Psychological Counseling. This established an excellent foundation upon which I built further expertise, completing my master's degree in Clinical Child Psychology at the internationally renowned Anglia Ruskin University.

I initiated my career in Istanbul at a private school as a Psychological Counselor, where I quickly specialized in child and adolescent psychotherapy. I conduct my sessions using effective methodologies like Cognitive Behavioral Therapy and Play Therapy for children.

What sets me apart is my deep understanding of the significance of the bond developed between a caregiver/family and the individual, and how it shapes the person's future experiences. This profound insight inspired me to focus my master's thesis on "Attachment Styles and Interpersonal Void in Later Life."
Adherence to ethical standards and professionalism are not merely requirements for me; they are commitments. That’s why I am an active member of both the British Psychology Society and the British Association for Counselling and Psychotherapy.

With my seven years of professional experience and in-depth expertise, I am here to guide you and your family towards a healthier, happier life journey. Serving you is not just my job; it’s a great honor for me.
Best regards,
IREM OZKOL
(B.A, MSc, MBPsS, MBACP)

bottom of page